Harry Potter

H6

H7

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Lord Voldemort, największy czarnoksiężnik, zabija rodziców Harryego, Lily i Jamesa Potterów. Voldemort rzuca śmiertelne zaklęcie także na Harryego. Jednak nie udaje mu się zabić małego Pottera. Harry przeżył, ponieważ został otoczony tajemniczą mocą, miłością. Jego matka oddała za niego życie. Harry wychodzi prawie bez szwanku, zaledwie z blizną w kształcie błyskawicy na czole. Harry został osierocony. Dyrektor Hogwartu Albus Dumbledore odnajduje siostrę Lily Potter. Nowa rodzina przez dziesięć lat szorstko traktuje chłopca bez wyraźnej dla Harryego przyczyny. W dniu swoich 11. urodzin Harry dowiaduje się, że jest czarodziejem. Na początku wiadomość tę uznaje za żart, jednak daje się przekonać pół olbrzymowi Hagridowi i wyrusza z nim do Londynu na ulicę Pokątną, gdzie po raz pierwszy ma kontakt ze światem czarodziejów. Miesiąc później wsiada do hogwarckiego ekspresu, w którym poznaje swojego pierwszego przyjaciela, Rona Weasleya. W Hogwarcie czeka na nowych uczniów Tiara Przydziału. Razem z Ronem i Hermioną trafiają do domu. Gryfindoru, gdzie uczniowie odznaczają się męstwem. Domów jest cztery: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw oraz Slytherin. Harry uczy się pilnie, lecz jego talent do pakowania się w kłopoty ujawnia się. Podejrzewa, że jeden z nauczycieli, profesor Severus Snape chce go zabić. Profesor eliksirów od początku nauki Harryego traktował go surowo, wyraźnie dając do zrozumienia, że nienawidzi chłopca. Podczas jednego z meczów quidditcha miotła Harryego zostaje zaczarowana, uwagę Rona i Hermiony zwraca dziwne zachowanie Snapea, mamrotanie jakby rzucał klątwę. Pewnej nocy Harry wyszedł z dormitorium. Uciekając wraz z Ronem, Hermioną i Neville'em przed woźnym Filchem weszli do zakazanego pokoju na trzecim piętrze. Stał tam wielki pies o trzech głowach i pilnował czegoś ważnego (stał na klapie). Gdy dowiadują się, że owym skarbem, ukrytym pod klapa w podłodze jest Kamień Filozoficzny. Gdy dyrektor Dumbledore leci do Londynu , Harry i reszta postanawiają uchronić Kamień przed Snape'em. Harry usypia Puszka dźwiękami fletu (jedyny sposób, by obok niego przejść) i trójka przyjaciół otwiera klapę i wchodzi do niej. Po drodze Ron i Hermiona poświęcają się, aby Harry mógł iść dalej. Potter wchodzi do ostatniego pomieszczenia. Wydaje mu się, że będzie tam stał Snape, lecz spotyka Quirrela, najbojaźliwszego w Hogwarcie nauczyciela. Okazuje się, że profesor udawał. Był poplecznikiem Voldemorta, który wcale nie zginął tylko utracił swą moc. Próbuje zabić Harryego, lecz przez to sam ginie. Harry jak zwykle cudem wychodzi bez szwanku. J.K Rowling, choć opisuje życie nastolatka w magicznym świecie, nie adresuje swojej powieści wyłącznie do młodych czytelników. W kolejnych częściach zmianie ulega nie tylko objętość książki. Fabuła staje się coraz bardziej mroczna i jest adresowana do coraz starszych czytelników. Znamiennym w serii jest to, że życie Harryego, choć magicznie odmienione, nie jest bajeczne i idealne.

Wykonały Zosia Wojciechowska i Marlena Magierowska
Koło informatyczne Gimnazjum w Warce 2011.