herb logo
s_gimn
menu
dzialalnosc
prace
humor
ciekawostki
linki
patron
Nasz patron -
Stanisław Marciniak

CIEKAKAWOSTKI HISTORYCZNE
STAROŻYTNOŚĆ

Czy wygrywając w kości można zostać cesarzem? Okazuje się, że tak.
Działo się to w czasie panowania rzymskiego cesarza Probusa (276-282 r). Prokulus, dowódca legionów galijskich, kilkakrotnie z rzędu wygrał w kości. Jak zwykle w takich wypadkach na cześć zwycięzcy zaczęto krzyczeć "imperator!". To wystarczyło. Ktoś inny nie wiedząc o co chodzi krzyknął "Ave Caesar" i tak już zostało (był jednak tylko uzurpatorem, czyli antycesarzem).

V - XV WIEK
W czasie panowania Mieszka I w Polsce mieszkało mniej ludzi niż obecnie w Warszawie. Według różnych wyliczeń w kraju Mieszka mieszkało niewiele ponad milion ludzi. Świętosława, siostra Bolesława Chrobrego zrobiła wielką karierę w krajach skandynawskich (znana tam była jako Sigrida). Najpierw była żoną Eryka, króla Szwecji, a po jego śmierci Swena Widłobrodego, króla Danii. Jeden z jej synów - Kanut - był królem Anglii. Świętosława znana też jest z tego, że kazała zaprosić wszystkich pretendentów do swojej ręki, po czym rozkazała spalić ich żywcem (ale to chyba tylko legenda)

Piwo wareckie było znane już w średniowieczu. Wielbicielem tego piwa był m.in. nuncjusz papieski Gaetano. Po powrocie do Rzymu zachorował poważnie na wrzód w gardle. Majacząc w gorączce wyszeptał: Biera di Warka (Piwo z Warki). Obecni przy tym duchowni sądząc, że chodzi o jakąś mało znaną świętą zaczęli się głośno modlić "Santa Biera di Warka ora pro nobis" (czyli: "święte piwo z Warki módl się za nami"). Gaetano wybuchnął śmiechem (pękł wówczas wrzód) i dzięki temu wyzdrowiał...
XVI - XVIII WIEK
Ferdynand Magellan nie opłynął ziemi! Niestety, zginął w czasie wyprawy, a z jego 5 statków i 232 ludzi ocalało jedynie 18 skrajnie wyczerpanych żeglarzy, którymi dowodził Juan Sebastian de Elcano. Większość załogi zginęło w czasie sztormów, walk z napotkanymi ludami, od chorób i z głodu. Ci, którzy przeżyli po wyczerpaniu zapasów żywności tygodniami jedli myszy i szczury, następnie trociny i wreszcie namoczone kawałki skóry.

Zygmunt III Waza urodził się w 1566 r. w ... więzieniu! (Jego rodzice zostali bowiem uwięzieni przez Eryka XIV, który pozbawił ich władzy).

Jednym z ciekawszych naszych władców był Jan Kazimierz (1609-1672). Zanim nałożył na głowę koronę wiele podróżował. Brał m.in. udział w wojnie trzydziestoletniej. Następnie wybrał się do Portugalii (gdzie miał zostać wicekrólem). We Francji zatrzymano go i aresztowano na rozkaz kardynała Richelieu (tego od trzech muszkieterów). W więzieniu spędził 2 lata. Po opuszczeniu więzienia pojechał do Włoch gdzie wstąpił do zakonu jezuitów (został nawet kardynałem). Porzucił jedank zakon, wrócił do Polski i został królem (w rzeczywistości tron zawdzięczał Ludwice Marii, wdowie po swoim bracie Władysławie IV, którą później poślubił). Jako król miał pecha i to dużego - same wojny i bunty szlachty. Zrezygnowany w 1668 abdykował. Wyjechał do Francji, gdzie znów wstąpił do jezuitów...

W połowie XVII wieku Warka posiadała aż 7 kościołów.

Pierwszy wypadek śmiertelny z udziałem samochodu miał miejsce jeszcze zanim samochód się pojawił... Żeby było ciekawiej do zderzenia wcale nie doszło...
Anglik, niejaki William Murdock (ten sam, który później wynalazł oświetlenie gazowe) w 1786 r. budował sobie małe modele pojazdów poruszane mini-maszyną parową. Pewnego dnia postanowił sprawdzić jak pojazd jeździ po ulicy. Na widok pędzącego i buchającego dymem wynalazku przechodnie rzucili się do ucieczki (nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli) zaś jeden z nich, miejscowy pastor, do tego stopnia się przeraził, że zmarł na zawał serca. Murdocka oskarżono o morderstwo, ale jakoś mu się upiekło...
XIX WIEK
XIX wiek przyniósł światu najpopularniejszą dyscyplinę sportową - piłkę nożną. W futbol grano początkowo w angielskich szkołach, ale nie było jasno określonych przepisów, tzn. każda drużyna miała swoje własne przepisy. Dopiero w 1848 fanatycy tej dyscypliny wspólnie opracowali jednolite zasady gry tzw. "Cambridge Rules" (same przepisy jeszcze wielokrotnie zmieniano). Pierwszy mecz międzypaństwowy odbył się w 1872. Spotkanie Anglia-Szkocja zakończyło się wówczas wynikiem 0:0.

Franciszek Smolka był wieloletnim prezydentem parlamentu austriackiego. Na uroczystościach upamiętniających działalność polityczną Smolki hrabia Dzieduszycki wygłosił taką mowę: "Starożytni Grecy wierzyli, że nowo narodzone dziecko całuje Muza. Jeśli ucałuje go w czoło, to wyrośnie z niego mędrzec, jeśli w usta lub w oczy - słynny mówca. Gdzież ciebie, dostojny jubilacie, musiała ucałować Muza, skoro od tylu lat zasiadasz na fotelu prezydenta Rady Państwa?"

W latach 1865-96 w Anglii obowiązywał przepis ograniczający prędkość pojazdów mechanicznych do 3,2 km/h na terenie miejskim. Poza miastem można było "poszaleć" z prędkością do 6,4 km/h. Niestety, ten przepis wstrzymał tylko rozwój motoryzacji. We Francji nie było takich dziwnych zarządzeń dzięki czemu już w 1881 r. samochód parowy osiągnął prędkość 60 km/h.
XX WIEK
Józef Piłsudski ma na swoim koncie m.in. udany skok na rosyjski pociąg pocztowy wiozący pieniądze. Wydarzenie miało miejsce w 1908r. na małej stacji Bezdany k. Wilna, a w napadzie brali udział także późniejsi premierzy II RP Aleksander Prystor i Walery Sławek oraz późniejsza żona Piłsudskiego - Aleksandra. Łupem padło 200 tys. rubli. "Przestępcy" byli wówczas działaczami partii PPS Frakcja Rewolucyjna, a pieniądze przeznaczono na walkę o niepodległość.

Piłsudski i Dmowski mieli różne pomysły związane z możliwością odzyskaniem niepodległości: Dmowski popierał Rosję, Piłsudski - Austro-Węgry. W 1905 (wojna rosyjsko-japońska) obaj pojechali do Tokio. Piłsudski chciał wzniecić antyrosyjskie powstanie z pomocą Japonii; Dmowski zaś chciał Japończyków do tego zniechęcić. Wiele razy włazili sobie jeszcze w drogę i to nie tylko w sprawach politycznych: obaj zalecali się do tej samej kobiety - Aleksandry (zobacz wyżej). W tym przypadku górą był Piłsudski. Adolf Hitler nie był Niemcem tylko Austriakiem (prawdziwe nazwisko: Schlicklgruber), a Józef Stalin (prawdziwe nazwisko: Josif Wissarionowicz Dżugaszwili) nie był Rosjaninem tylko Gruzinem. Co ciekawe, obaj panowie początkowo marzyli o karierze duchownych. Stalin studiował nawet przez 5 lat w seminarium... Hitler często odkładał terminy ataków na różne państwa (np. na Polskę czy na ZSRR). Rekordowo, bo aż 29 razy przesuwał datę agresji na Holandię, Belgię i Francję. Pierwotnie miał on nastąpić 17 stycznia 1940 ale faktycznie nastąpił dopiero 10 maja 1940 r. Przyczyny tych zmian były bardzo różne np. niesprzyjająca sytuacja pogodowa.

Podczas wojny gestapo często rewidowało mieszkanie słynnego malarza Picassa. Pewnego razu znaleziono zdjęcie obrazu "Guernica" (przedstawia miasto Guernica, zniszczone przez niemiecki Legion Condor w czasie hiszpańskiej wojny domowej). Na pytanie: To pana dzieło? Picasso odparł - NIe, wasze.
INNE
Najszybciej rozwijającym się miastem Polski była Łódź. Na początku XIX wieku była maleńką wioską (ok. 500 osób). W 1860 r. liczyła już 60 tys. mieszkańców, a dwadzieścia lat później aż 253 tys.! W 1910 liczba ludności tego miasta osiągnęła 408 tys. Co ciekawe, obecnie liczba mieszkańców Łodzi spada: w 1988 r. było ich 854 tys. a w 2004 r. już tylko 775 tys.

UWAGA! Jeśli znasz inne ciekawostki i chcesz je umieścić na stronie proszę o kontakt (najlepiej e-mailem)


To jest podstrona Publicznego Gimnazjum nr 1 w Warce