Owczarek

Owczarek Belgijski krótko włosy Owczarek belgijski, belgijski pies pasterski – grupa wielu blisko ze sobą spokrewnionych ras psów pasterskich uzyskanych w Belgii w drodze selekcji hodowlanej na wydajność w zaganianiu i na posłuszeństwo.

Owczarek

Owczarek podhalański – polska rasa psa, w typie psa pasterskiego, według wzorca FCI psy tej rasy nie podlegają próbom pracy. Owczarek podhalański jest jedną z pięciu ras polskich uznanych przez FCI.

Owczarek

Owczarek szkocki długowłosy – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Typ wilkowaty. Nie podlega próbom pracy. Pokrewne rasy: Owczarek szkocki krótkowłosy, Owczarek szetlandzki

Owczarek

Biały owczarek szwajcarski – rasa psów będąca odmianą owczarka niemieckiego. Nie podlega próbom pracy.