Wycieczka szlakiem bohaterów książki "Kamienie na Szaniec"


      "Kamienie na Szaniec" to książka - legenda. To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży od roku 1943, kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki.

W deszczowy październikowy dzień, 2017 roku uczniowie 3e i 3c wyruszyli do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów! Kamieni na Szaniec!

Tego dnia byliśmy:

W Liceum im. Stefana Batorego, do której uczęszczali bohaterowie książki "Kamienie na szaniec", w al. Szucha - Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawna siedziba Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar "Rudy", odwiedziliśmy miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu, m.in. słynna kotwica na Pomniku Lotnika, akcja usunięcia niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, akcja zerwania hitlerowskich flag z Gmachu "Zachęty", w Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego, w Muzeum widzieliśmy m.in. pierwsze wydanie "Kamieni na szaniec",

W strugach deszczu odwiedziliśmy Cmentarz Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego.

Oddając hołd zmarłym bohaterom zapaliliśmy na ich grobach znicze i złożyliśmy kwiaty. Wycieczka śladami bohaterów lektury "Kamienie na Szaniec", czyli Zośki, Rudego i Alka, przybliżyła nam miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.


wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka


        Notatka i foto: Urszula Sasin-Kutyna

BIP


Powrót do strony głównej

Powrót do strony głównej

© Copyright by Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce