-- "Betlejem jest w nas" - Wigilia 2016 --

Spece od marketingu wykorzystują bez skrępowania świąteczne symbole, których pochodzenie jest na wskroś religijne. Jedno z reklamowych haseł głosi: sprawdź, co jest najważniejsze! No właśnie: co jest najważniejsze?
      Kolędowe melodie towarzyszą zakupom na długo przed Wigilią. Bóg się rodzi, baleron w niskiej cenie. Jezus malusieńki, batoniki w promocji. Cicha noc, dwie płyty w cenie jednej. święta noc, karp żywy u nas najtaniej. Wózki załadowane po brzegi. Kolejki do kasy. Trwa wielka świąteczna gorączka. Byle tylko zdążyć przygotować święta. Czyli... kupić wszystko, co trzeba.
      Coraz więcej ludzi ma tego dosyć. W mediach (także świeckich!) pojawiają się apele: Zostawcie nam święta! Nie zamieniajcie najpiękniejszej tradycji w jakieś gigantyczne marketingowe widowisko! Przecież po dwóch miesiącach będziemy mieli serdecznie dość świąt, zanim się naprawdę zaczną! To zdrowy odruch obronny. Czujemy wyraźniej, że cały ten marketingowy mechanizm powoduje zagubienie smaku świętowania.
      Młodzież naszego gimnazjum z klas I, II i III w krótkim przedstawieniu pt "Betlejem jest w nas", chciała ponownie przypomnieć co jest istotą Bożego Narodzenia, spotkanie z bliskimi, dzielenie dobrem, wybaczeniem i miłością oraz w centrum tej niepowtarzalnej atmosfery zobaczenie Boga, który rodzi się w każdym człowieku. Dzięki zaangażowaniu szkolnego chóru pod opieka p. Katarzyny Ambroży, przygotowania dekoracji świątecznych przez uczniów pod opieka p. Agnieszki Tomczyk i ogromnej życzliwości w pomocy przy tworzeniu widowiska p. Katarzyny Szeląg Luśniewskiej i p. Klaudiusza Luśniewskiego, oraz p. Doroty Macioszek, mogliśmy się ponownie zatrzymać nad jedną z ważnych wartości - smaku świętowania. Scenariusz przygotowała p. Anna Łoboda.

Notatka: Anna Łoboda