Obchody 186 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

29 listopada br. poczet sztandarowy Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka uczestniczył w obchodach 186. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.
      Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 - mszą, w Kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, odprawiona w intencji Piotra Wysockiego i Ojczyzny. We mszy wzięły udział poczty sztandarowe z okolicznych szkół, delegacja 10. Opolskiej Brygady Logistycznej im. Piotra Wysockiego, delegacja 1 Grójeckiego Ośrodka Radio- elektronicznego, zaproszeni goście oraz licznie przybyli: dzieci i młodzież z rodzicami lub pod opieką nauczycieli. Na zakończenie, uczestnicy mszy odśpiewali przepiękną pieśń patriotyczną - "Rotę".
      Po mszy, uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Piotra Wysockiego. "Capstrzyk Listopadowy" poprowadziła Kompania Reprezentacyjna, Orkiestra Wojskowa z Dęblina, w asyście Grupy Rekonstrukcji Historycznej "WARKA" oraz harcerzy z pochodniami. Wojskowym krokiem, wyjątkowy pochód, przemieścił się w okolice Dworku na Długiej, gdzie nastąpiła kontynuacja uroczystości. Zebrani odśpiewali Hymn Państwowy, po czym Burmistrz Warki - Dariusz Gizka wygłosił przemówienie. Pokrótce została przedstawiona sylwetka bohatera Nocy Listopadowej - Piotra Wysockiego, który zapoczątkował zryw niepodległościowy.
      Żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego odczytali Apel Pamięci oraz oddali Salwę Honorową ku czci poległym żołnierzom/powstańcom, którzy zginęli podczas obrony Ojczyzny. Delegacje reprezentujące urzędy, instytucje, szkoły i inne organizacje uczciły pamięć Piotra Wysockiego oraz wszystkich walczących w Powstaniu Listopadowym składając kwiaty pod pomnikiem i zapalając znicze. Na zakończenie tej przepięknej uroczystości, Orkiestra Wojskowa z Dęblina wykonała utwór z czasów Powstania Listopadowego pt. "Bywaj dziewczę zdrowe".
      Po złożeniu kwiatów, organizator uroczystości zaprosił wszystkich obecnych na wojskowy poczęstunek - grochówkę. Natomiast dla amatorów słodyczy były pączki. Około godz. 18:20 uroczystość dobiegła końca.

foto foto foto foto foto foto foto foto

Notatka: Monika Kamać