Wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu

Dnia 03.01.2013r. odbył się wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu,
w którym poza wolontariuszami z gimnazjum wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce. Po przybyciu na miejsce przekazaliśmy zebrane datki, tj. żywność, smycze, szelki, obroże, miski i inne potrzebne tej placówce rzeczy. Po wręczeniu wszystkich zgromadzonych rzeczy zostaliśmy oprowadzeni po schronisku przez panią pracującą w tym miejscu, która przekazała nam wiele ciekawych, a niekiedy także smutnych i wstrząsających informacji na temat zwierząt, które do nich trafiają. Schronisko powstało w roku 2004 i przewidywało ono miejsce dla 300 zwierząt, natomiast w chwili obecnej przebywa ich tam aż około 680! Czworonogi, które tam trafiają niemalże zawsze mają za sobą przerażającą przeszłość, były źle traktowane przez swoich właścicieli, bite, trzymane na łańcuchu bez dostępu do wody czy jedzenia, wyrzucane z samochodów, pozostawiane w lesie przywiązane do drzewa bez możliwości ucieczki..
            Przechodząc koło boksów z psami, które skakały na siatkę i szczekały, jakby chciały nam powiedzieć, żebyśmy zabrali je ze sobą każdemu pękało serce... Pomimo tego, że wszyscy pracownicy placówki bardzo starają się, aby zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki i jak najwięcej uwagi, niemożliwym jest zapewnienie miłości takiej, jaką obdarzyłby psa jego własny, kochający właściciel. Widząc tyle skrzywdzonych czworonogów nadal nie jesteśmy pewni czy bardziej było nam szkoda tych zwierząt, które tak zawzięcie próbowały zwrócić na siebie naszą uwagę, tak bardzo starały się, byśmy chociaż przez chwilę je dostrzegli, pogłaskali, a w rezultacie być może zabrali do siebie i obdarowali miłością czy jednak bardziej żałowaliśmy tych zrezygnowanych, siedzących samotnie w kącie, opuszczonych i nieufnych zwierząt, które już nawet nie mają nadziei na znalezienie nowego opiekuna.
            W schroniskach jest mnóstwo cudownych, sympatycznych psów i kotów, które przywiązują się do właściciela bardziej niż te kupione, są wierne i kochające, a przede wszystkim wdzięczne za uratowanie od życia w zamknięciu i samotności. Zachęcamy wszystkich do adopcji zwierząt.

Katarzyna Sosnowska

Zbiórka odbyła się w październiku i listopadzie. Koordynatorami akcji na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu byli wolontariusze: Kinga Brodzińska i Marcin Rzeziński. Przeprowadzili zbiórki w gimnazjum, Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 i Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Warce. Do zbiórki dołączył również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce. Wszystkim serdecznie dziękujemy za współpracę.

Dorota Macioszek